Written by 9:46 Nejnovější články

Když se resuscitaci brání pacient, kterému nebije srdce

„Je to docela zvláštní, když se s tebou pere někdo, kdo je vlastně mrtvý…“  Ve chvíli, kdy nám kolegyně Lucka popisovala tento zážitek z nedávného výjezdu, upoutala pochopitelně naši pozornost.

Jednalo se o 60letého pána, který zkolaboval na kole. Po pádu byl v bezvědomí a nereagoval. Okolo projíždějící policisté chtěli podat muži výboj z AED, ale přístroj to nedoporučil. Hlídka tak začala resuscitovat klasicky stlačováním hrudníku.

Pán se ale začal aktivně bránit – odstrkával zachráncům ruce, snažil se posadit a říkal „nechte mě“. Normálně by to bylo dobré znamení, že byla resuscitace úspěšná. Jenže po příjezdu naší posádky a připojení pána na monitor vykázal přístroj asystolii.  Muž začal opět ztrácet vědomí a záchranáři tedy opět zahájili resuscitaci.

Pacienta museli držet tři lidé

Ale celé se to opakovalo. Pacient se začal po chvilce znovu bránit. Při zajišťování žilního vstupu pro podání léků ho museli držet tři lidé. Přitom na monitoru svítila stále „lajna“.

Při transportu do sanitky dokonce pacient chytil Lucce obě ruce takovou silou, že ji musela pomoct vyprostit se další kolegyně lékařka. To vše za stále probíhající zástavy. S kvalitní resuscitací bylo možné pokračovat až po uvedení pacienta do umělého spánku a připojení na ventilaci.

Za kontinuální resuscitace předávali naši záchranáři pacienta na mimotělní oběh týmu ve Fakultní nemocnici v Motole. Tam se vysvětlilo i to, jak je možné, že se i přes monitorovanou zástavu bránil resuscitaci.

Zástava byla způsobena vážnou arytmií a jak se při resuscitaci dařilo dostávat krev do mozku, pacient chvílemi nabýval vědomí, ačkoliv mu vlastní srdce nebilo.

Na sále byla pacientovi zavedena stimulační sonda, takže z AV bloku III. stupně měl rázem akci 90/min. Na CT se pak zjistilo, že krvácí do hrudníku ze subclavie, krevní ztráta byla cca 3 litry.

Dnes je už pán při vědomí, plně orientovaný a stabilizovaný. Co z toho plyne? I když děláte na záchrance sebevíc dlouho, tak je potřeba k této práci celoživotně přistupovat s obrovským respektem a pokorou. Když si člověk začne myslet, že už viděl a „odvezl“ všechno, další pacient vás přesvědčí o přesném opaku, jako tento pán.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Close