Written by 8:30 Nejoblíbenější články, Užitečné informace

Porota vybrala vítězný návrh na nové sídlo záchranné služby na Proseku

Zástupci hlavního města v pondělí 13. listopadu slavnostně vyhlásili výsledky dvoufázové architektonicko-urbanistické soutěže o návrh na novou Administrativně-technickou budovu Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy. V Centru architektury a městského plánování (CAMP) byly za přítomnosti vítězného týmu architektů z bratislavského studia PLURAL zároveň oficiálně představeny veřejnosti všechny soutěžní návrhy.

„Jsem moc ráda, že už máme konečně po dlouhých jedenácti letech od prvního záměru vybraný architektonický návrh na nové sídlo Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Realizace nového sídla našich záchranářů se tak zase přiblížila realitě. Stejně tak mě těší, že součástí poroty byli také zástupci záchranářů, protože právě oni nejlépe znají své potřeby. Věřím tedy, že nové sídlo našich strážných andělů bude nejen stavba, která esteticky působí, ale zároveň bude funkční a praktická pro ty, kteří v ní budou trávit svoji službu a 24 hodin denně, sedm dnů v týdnu odtud budou vyjíždět zachraňovat životy Pražanů,“ říká náměstkyně primátora pro oblast zdravotnictví Alexandra Udženija.  

„Zásadní prioritou současného vedení hlavního města je, aby se obyvatelům v metropoli žilo dobře a bezpečně. A aby všichni, kteří se o to starají, k tomu měli i potřebné zázemí, což se v obrovské míře týká i záchranářů. Výběr nového sídla Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy sice trval hodně dlouho, ale věřím, že vítězný návrh je povedený a přispěje ke kvalitním službám pro Pražany i v této životně důležité oblasti. Vítězům soutěže gratuluji a všem ostatním děkuji za účast,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

Mezinárodní porota v první fázi architektonicko-urbanistické soutěže vybírala z 19 řádně doručených návrhů, letos v září pak ve druhém kole vyhodnotila dopracované návrhy šesti finalistů a následně stanovila celkové pořadí.

Na základě rozhodnutí poroty pak Rada hl. m. Prahy potvrdila vítěze, kterým se stalo bratislavské studio PLURAL. Na druhém místě se umístil návrh od architektů Martinez Morero Recabarren Estudio S.L z Barcelony a třetí skončil pražský Atelier bod architekti.

Nové sídlo nám dovolí dostat všechny naše provozy, které vytvářejí zázemí pro chod záchranky, pod jednu střechu,
a ještě více tak zefektivnit naše fungování.

Petr Kolouch

„Těší nás, že pražská záchranná služba bude mít po více jak 165 letech své existence vlastní sídlo. Dovolí nám to dostat všechny naše provozy, které vytvářejí zázemí pro chod záchranky, pod jednu střechu, a ještě více tak zefektivnit naše fungování,“ připojuje se ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Petr Kolouch.

Členy poroty byla zakladatelka ateliéru Karamuk Kuo z Curychu Jeannette Kuo, dále architekt Petr Burian, pražská architektka Lenka Míková, spoluzakladatel brněnského ateliéru consequence forma Martin Sládek a předsedou poroty se stal architekt Martin Sobota ze studia CITYFÖRSTER. Součástí závislé části poroty pak byla náměstkyně primátora hl. m. Prahy Alexandra Udženija, zastupitelky hl. m. Prahy Zuzana Hamanová a Zuzana Freitas Lopesová i pražský zastupitel a starosta městské části Praha 9 Tomáš Portík.

„V porotě probíhala intenzivní diskuse a debata, která byla velmi produktivní. Zkoumali jsme vše od funkčních vztahů přes výraz budovy až po její strategii udržitelnosti. Kvůli složitosti projektu pro nás byly velmi užitečné postřehy zástupců Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy, kteří nám umožnili v krátkém čase hlouběji porozumět potřebám projektu. Celkově to byla fantastická zkušenost, která vyústila v jednomyslné rozhodnutí,“ vysvětluje švýcarská architektka Jeannette Kuo, která usedla v porotě soutěže.

 

Nové sídlo pražské záchranky by mělo být hotové v roce 2030. Do novostavby na pozemcích vedle Polikliniky Prosek by se měl přemístit dispečink, Vzdělávací a výcvikové středisko pro záchranáře, administrativní zázemí nebo zařízení pro servis a údržbu sanitních vozů.

Visited 1 times, 1 visit(s) today
Close